Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SP19

 ,,Akcja Żonkile 2024 ” w naszej szkole

19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. 19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo. Kierowała nimi chęć zadania wrogowi możliwie wysokich strat, ale przede wszystkim wybrali śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady nie chcieli ginąć biernie.

Społeczność naszej szkoły 19 kwietnia dołączyła do dwunastej edycji akcji społeczno-edukacyjnej ,,Żonkile”. W tym dniu uczniowie klas IV-VIII wysłuchali krótkiej audycji na temat historii powstania w getcie warszawskim, a podczas przerwy otrzymali papierowe żonkile na znak, że łączy nas pamięć o bohaterkach i bohaterach powstania w getcie warszawskim. Symboliczne kwiaty wykonali dla nich koledzy uczęszczający na zajęcia koła historycznego z klas 7 b, 6 d oraz 5 a. W projekcie uczestniczyła również klasa 8 a, zamykając temat powstania w getcie warszawskim, ale również ukazując wątki z życia codziennego za murami getta, w pracach pt. ,,Getto warszawskie - historia zamknięta w pudełku”. W tym dniu odbyły się również lekcje historii, na których zespoły klasowe zostały zapoznane z materiałem przygotowanym przez pracowników Muzeum POLIN w Warszawie.

Powstanie oraz samą wojnę przeżyła niewielka liczba Żydówek i Żydów. Wśród nich był Marek Edelman, który był jednym z przywódców powstania. Od jego gestu – składnia każdego 19 kwietnia żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – wziął się symbol akcji Żonkil.

Nasze żonkile także nawiązywały do tej tradycji. Nosząc je, chcieliśmy pokazać, że łączy nas pamięć o walczących, a także około pięćdziesięciu tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta w 1943 r. Nasze papierowe żonkile miały być wyrazem pamięci o tych, którzy pomimo beznadziejnej sytuacji walczyli o człowieczeństwo.

Autor: Anna Kurowska-Adamowicz

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2024-04-30 13:09przez: Anna Kurowska-Adamowicz
Opublikowano:2024-04-30 13:32przez: Sebastian Miecierz
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa Nr 19
Odwiedziny:81

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.