Już zaraz wakacje

25 czerwca 2020

Kochani Uczniowie, Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele

Dzisiaj jest ostatni dzień zajęć dydaktycznych w tym roku szkolnym. Dziwnym roku szkolnym. Przed nami wakacje. Pozwólcie, że przed wakacjami podzielimy się z Wami kilkoma przemyśleniami związanymi z ostatnimi miesiącami tego roku.

Jeszcze w czasie ferii zimowych nikt z nas nie przypuszczał, że po niecałych trzech tygodniach nauki rozpoczniemy lekcje na odległość i nie wrócimy już do szkoły do końca czerwca. Całe środowisko szkolne nie było wcześniej przygotowane do takiej nauki. Pisząc całe środowisko szkolne mamy na myśli uczniów, nauczycieli i rodziców. Przepisy wprowadzające naukę na odległość były publikowane na dwa dni przed ich wejściem w życie i zazwyczaj dotyczyły najbliższych dwóch tygodni, a zatem nasza organizacja działalności szkoły obejmowała również dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach wprowadzano zmiany itd. Na początku każdy liczył, że za chwilę wrócimy do szkoły i zakończy się nauka zdalna.

Mamy świadomość, że taka forma nauki była dużym obciążeniem dla wszystkich rodziców, uczniów i nauczycieli. Jako Dyrekcja szkoły staraliśmy się reagować dynamicznie na zmiany przepisów, o wszystkim Państwa informować i ustalać jasne zasady i procedury. Przygotowaliśmy stronę internetową e-lekcje, której powstanie miało spowodować, że uczeń i rodzic wszystkie lekcje będzie miał w jednym miejscu, lekcje będą przygotowywane zgodnie z planem, a uczniowie będą mieli dostęp do zajęć bez logowania się lub obowiązku korzystania z konta rodzica na dzienniku czy poczcie e-mail. Szkoły miały również obowiązek zabezpieczenia danych osobowych uczniów i rodziców, a taka forma przekazywania materiału zapewniała spełnienie tego obowiązku. Nie wszystkie proponowane szkołom rozwiązania spełniały warunki zapisane w przepisach, a zdarzały się również propozycje odpłatne dla rodziców.

Jesteśmy przekonani, że nie raz tzw. zdalne nauczanie oraz ilość materiału wprowadziły zdenerwowanie oraz irytację głównie wśród rodziców. Prosimy nam wierzyć, ze my również wolimy uczyć w szkole, w klasie pełnej dzieci i mieć dyżury na korytarzach narzekając J na hałas i zamieszanie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy doświadczyli nauczania na odległość. Jesteśmy pełni podziwu dla Uczniów i Państwa cierpliwości, wytrwałości i zaangażowania w tym trudnym czasie. Dziękujemy również za sprawnie zrealizowany zwrot podręczników, książek i kluczyków.

Teraz cieszmy się rozpoczynającymi się wakacjami.

Życzymy uczniom, rodzicom i nauczycielom dużo słońca, zdrowia, chwil relaksu i odpoczynku. Nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie.

Do zobaczenia we wrześniu!

Sebastian Miecierz, Beata Witek

PS. Jesteśmy przekonani, że rozpoczniemy nowy rok szkolny w salach lekcyjnych oraz uroczystym apelem. Jeśli jednak to nie nastąpi zapewniamy, że nauka na odległość w naszej szkole w nowym roku szkolnym będzie na innym poziomie.

Autor: Sebastian Miecierz, Beata Witek