Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SP19

Barokowa Legnica

W sobotę 12 marca uczestnicy koła historycznego wzięli udział w zajęciach w legnickim Muzeum Miedzi, prowadzonych przez archeologa dra Tomasza Stolarczyka natomiast uczniowie z klasy 6 ,,a” poszukiwali w piątek 25 marca, śladów baroku w Legnicy. Mieli okazję zajrzeć w zakamarki m.in. Akademii Rycerskiej, klasztoru i kościoła św. Jana. 

Wizyta na Zamku Piastowskim

W sobotę 12 marca uczestnicy koła historycznego wzięli udział w zajęciach w legnickim Muzeum Miedzi, prowadzonych przez archeologa dra Tomasza Stolarczyka. Celem naszego wyjścia były relikty romańskiej kaplicy na dziedzińcu zamku legnickiego oraz wieże zamkowe. Jak zawsze zostaliśmy ciepło powitani przez pracowników placówki. Dr Tomasz Stolarczyk, który poprowadził dla nas zajęcia opowiadał w fascynujący sposób o zachowanych architektonicznych detalach pochodzących z romańskiej kaplicy książęcej, jak również o źródłach, które dostarczają nam jedynej wiedzy na temat legnickiego grodu. Mogliśmy dotknąć w sposób namacalny reliktów przeszłości i wysłuchać niesamowitych historii, które kryją w sobie mury Zamku Piastowskiego. Nasze wyjście zakończyliśmy wejściem na wieżę św. Piotra skąd podziwialiśmy panoramę Legnicy i okolic. Udało nam się spędzić wspólnie wolny, a jednocześnie zdobyć dodatkową wiedzę i nowe umiejętności.

 Spacer historyczny po barokowej Legnicy

Uczniowie z klasy 6 ,,a” poszukiwali w piątek 25 marca, śladów baroku w Legnicy. Mieli okazję zajrzeć w zakamarki m.in. Akademii Rycerskiej, klasztoru i kościoła św. Jana. Obejrzeli razem z historykiem sztuki również Stary Ratusz, portal kamienicy mieszczańskiej i Kurię Opatów Lubiąskich. To prawdziwe perły architektury: cztery barokowe budowle, które tworzą własny, osobny świat, niezwykłe miejsce w centrum miasta. Barokowe zdobienia po dziś dzień wzbudzają zachwyt. Wystarczy unieść głowę, by poczuć się jak w Pradze czy Wiedniu. Naszą przewodniczką była Pani Łucja Wojtasik–Seredyszyn: historyk sztuki, kustosz Muzeum Miedzi. Opowiedziała nam, co kryje się we wnętrzu  wybranych obiektów i jakie niezwykłe historie łączą się z powstaniem legnickiego „barokowego” kwartału. Największe jednak wrażenie na uczestnikach lekcji historycznej zrobiło odrestaurowane Mauzoleum Piastów. Wnętrze kaplicy grobowej Piastów Śląskich przeszło renowację sklepienia i malowideł, które zachwycają swoim przepychem. Uczniowie podziwiali także warsztat rzeźbiarski Matthiasa Rauchmillera, który jest autorem czterech rzeźb portretowych przedstawiających rodzinę książęcą. Zwieńczeniem wyprawy była lekcja historii w barokowym gmachu Akademii Rycerskiej przeprowadzona przez Pana Konrada Bysia na temat dziejów obiektu.

Autor: Anna Kurowska-Adamowicz

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2022-03-31 19:19przez: Anna Kurowska-Adamowicz
Opublikowano:2022-03-31 19:24przez: Sebastian Miecierz
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa Nr 19
Odwiedziny:342

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.