Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych

Przystąpiliśmy do programu „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń psychicznych, w tym depresji oraz zapobiegania samobójstwom dla dzieci i młodzieży na terenie województwa dolnośląskiego” stworzony przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

Program kierowy jest do dzieci i młodzieży w wieku 10 – 19 lat. Dzieci i młodzież zgłoszona do programu jest przez rodziców lub opiekunów prawnych, a także młodzież, która zgłosi się sama. Koordynator we współpracy z pracownikiem infolinii kwalifikuje do programu na podstawie rozmowy telefonicznej tzw. triage diagnostyczny.  Niezbędne jest uzyskanie zgody osoby wymagającej wsparcia, jej rodziców/opiekunów prawnych.

Województwo dolnośląskie zostało podzielone na 4 obszary operacyjne, za każdy region odpowiada Koordynator Regionalny, który organizuje pracę zespołom diagnostycznym i zespołom wspierającym, odpowiada za kontakt ze szkołami, a także pomaga pacjentowi w poruszaniu się między poszczególnymi poziomami pomocy psychiatryczno-psychologicznej.

Koordynator Regionalny przekazuje informację o pacjencie do zespołu diagnostycznego wraz ze wskazaniem, kiedy i gdzie miałoby się odbyć badanie. Badanie trwa 1.5 godziny i maksymalnie po 3 sesjach powinna zostać postawiona diagnoza i dalsze wskazania terapeutyczne. Do momentu objęcia dziecka pomocą świadczoną przez przychodnię lub szpital pacjent zostaje pod opieką zespołu wspierającego.

Dane kontaktowe dot. realizacji Programu:

Koordynator regionu- Legnica Małgorzata Maciejewska. Tel. 789838434

e-mail malgorzata.maciejewska@cogitozdrowie.pl