Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SP19

Z wizytą w Muzeum Miedzi w Legnicy – spotkanie z Theodorem Blätterbauerem.

W ramach projektu „Znamy patronów naszych ulic. Sławni Legniczanie” uczniowie uczęszczający na zajęcia koła historycznego odwiedzili Muzeum Miedzi. W sobotnie, listopadowe przedpołudnie wszyscy chętni do wysłuchania opowieści na temat legnickiego artysty – w ramach lekcji muzealnej prowadzonej przez Pana Konrada Bysia, kierownika Działu Historii – spotkali się na ekspozycji poświęconej życiu i twórczości Theodora Blätterbauera.

Legnicki malarz, profesor rysunku w Akademii Rycerskiej, honorowy obywatel miasta – był przede wszystkim malarzem pejzażu i architektury, choć w jego bogatym dorobku znajdziemy  niegdyś wiele portretów. Liczne jego prace gromadziło przedwojenne Muzeum Dolnośląskie, mieszczące się przy dzisiejszej ul. Muzealnej. Niestety zbiory te nie przetrwały w związku z pożarem obiektu w 1945 roku.  Zaprezentowaną twórczość artysty znamy gównie z prac zamieszczonych w wydawnictwach zwartych oraz w prasie. Artysta inspirację czerpał z licznych podróży, które odbył po Śląsku, Czechach i Niemczech. W jego akwarelach odnajdziemy  alpejskie krajobrazy, przyrodę Nadrenii czy Karkonoszy a także wiele uroczych zaułków i budowli miast Śląska. Dzięki tym pracom zachowały się dla przyszłych pokoleń miejsca, których niestety często już nie ma. Zgromadzone w Muzeum Miedzi prace artysty zachwycają. Zachowana twórczość wprowadziła nas w klimat epoki, która przeminęła. Nieznane miejsca, malownicze zaułki, zapomniane wnętrza kościołów, wiele portali i detali architektonicznych zostało zachowanych przez artystę w jego twórczości. Wszystko to, czego nie zobaczymy już dzisiaj, bo zaginęło bezpowrotnie, stało się przyczyną naszej zadumy nad tym co straciliśmy.

Autor: Anna Kurowska - Adamowicz

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2023-12-02 11:38przez: Anna Kurowska - Adamowicz
Opublikowano:2023-12-02 11:41przez: Sebastian Miecierz
Podmiot udostępniający: Szkoła Podstawowa Nr 19
Odwiedziny:166

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.